Dom Kultury w Czerwieńsku rozpoczął swą działalność w roku 1952. Pierwszą jego siedzibą był Ratusz Miejski. Placówkę prowadził wówczas p. Walinowicz. Jednakże właściwa działalność DK zaczęła się w 1959 roku. W tym czasie praca Domu Kultury była ściśle związana z Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w Czerwieńsku. GS sprawował patronat nad zespołem tanecznym, który występował na imprezach kulturalnych. W tych latach z działalnością DK związani byli m.in.: E. Adamowicz, Jan Bzdęga i Ewa Kajzer – późniejszy kierownik tej placówki.
Dawniej w budynku była gospoda, później lokale mieszkalne. Dzięki czynowi społecznemu obiekt został przystosowany do pełnienia nowej funkcji i jeszcze w 1968 r. nastąpiła zmiana lokalizacji. Dom Kultury wraz z siedzibą otrzymał nową nazwę: Miejski Ośrodek Kultury. Rozpoczęła się prężna działalność. Przekształcono i uaktywniono Czerwieńskie Towarzystwo Krzewienia Kultury, którego Jarosław Wojtczak był sekretarzem. Wśród jego aktywnych działaczy byli m.in. p. Walinowicz, Zbigniew Muszyński, Andrzej Dziurowicz, J. Urbaniak, Tadeusz Kopczyński, Adam Charczuk, W. Kościuszkiewicz i S. Iwanicki.
Wtedy też po raz pierwszy zorganizowana została największa gminna impreza - ``Dni Czerwieńska``, która od tej porty zajmuje stałe miejsce w kalendarzu przedsięwzięć kulturalnych. Jarosław Wojtczak był szefem Ośrodka przez 18 lat.
Z tego okresu na szczególną uwagę zasługują osiągnięcia sekcji teatralnej, prowadzonej przez Janinę Garbowską i Edwarda Kasprzyka. Powstała też, prężnie działająca pod okiem Benetykta Michalskiego, sekcja szachowa. Jej członkowie odnosili później wiele sukcesów, a MGOK był nawet organizatorem Szachowych Mistrzostw Polski.
Działalność kulturalna ożywiła się, pojawiły się nowe gminne imprezy - Liga Wsi i Liga Szkół.
I znowu w kalendarzu imprez pojawiają się nowe przedsięwzięcia: ``Piknik pod Dębem``, ``Dzień Czystej Wody``. W tym czasie w Czerwieńsku odbyła się też wielka impreza zorganizowana przy współpracy zagranicznej pod nazwą ``Spartakiada Miast Partnerskich``.
Wraz z tym nastąpiła kolejna zmiana w nazwie instytucji z MGOK na MGOKSiR (Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji).
Rok później czerwieński dom kultury obchodzi złoty jubileusz istnienia.
Powraca dawna nazwa MGOK.
Od roku 2006 dyrektorem MGOK jest Jolanta Matuszkiewicz. Pojawiają się nowe projekty: Turniej Szkół Podstawowych o Puchar Przechodni Burmistrza Czerwieńska, Festiwal Piosenki Biesiadnej, Inauguracja Roku Kulturalnego. Ożywia się działalność świetlic wiejskich. Skutecznie korzysta się ze środków unijnych.
Ośrodkowi podlega 12 placówek wiejskich. Wiejskie Domy Kultury w Nietkowicach, Nietkowie, Leśniowie Wielkim oraz świetlice wiejskie w Płotach, Sudole, Wysokim, Laskach, Leśniowie Małym, Będowie, Bródkach, Dobrzęcinie i Sycowicach. Prowadzona jest tam działalność związana z upowszechnianiem kultury skierowana zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.
W ramach wymiany kulturalnej istnieje ścisła współpraca z zaprzyjaźnionymi gminami niemieckimi – Rothenburg oraz Drebkau. Partnerzy z Niemiec uczestniczą w naszych imprezach zarówno w charakterze gości honorowych, jak również czynnych uczestników prezentujących swoje osiągnięcia artystyczne i kulturalne.
W miarę możliwości MGOK prowadzi edukację kulturalną ukierunkowaną na odbiór tzw. kultury wyższego rzędu zapraszając do Czerwieńska osoby związane ze sztuką (filharmoników, aktorów, pisarzy itp.). Organizuje też konkursy i przeglądy promujące twórcze działania artystyczne dzieci i młodzieży na szczeblu gminnym i powiatowym.